LAMBUKA

Tropik ve sub-tropik sularda yaşayan, ülkemizde Akdeniz’de görülen avcı bir balık türüdür. Ortalama ömürleri 4-5 yıldır, maksimum 18 kg kadar ulaşabilirler. Genellikle, uskumrugiller familyasından gelen balıklar, uçan balık, kalamar, yengeç ve diğer yem balıklarıyla beslenirler. Bir yıl içinde eşeysel olgunluğa ulaşıp yılda iki üç defa ortalama sıcaklığı 28 derece olan sularda yumurta dökerler. Hızlı bir balıktır ve saatte 92 km hıza ulaşabilir. Genellikle su yüzeyinde yaşar ve renginin güzelliği, ve hızlı yüzüşü ile izleyenlere tam bir görsel şölen sunar.

Avcılığı

Mücadelesi çok zevkli olduğundan avlaması çok keyiflidir. Tekneden at-çek yöntemiyle ve sırti (trolling) yöntemiyle canlı ve yapay yemler kullanılarak avlanabilir. Ayrıca kurşunsuz takımlarla parça balık bırakılarak da tekneden tutulabilir. Nadir de olsa at çek yöntemiyle kıyıdan da yakalanabilir.

Aşağıda lambukanın nasıl yakalanacağını anlatan (ingilizce) ve balığın su altı görüntülerini de içeren bir youtube videosu referans olarak sunulmuştur.